GÜNCEL VİRÜS SALDIRILARI

Bizler sizin güvenliğiniz için pek çok önlem alıyor ve hesaplarınızı koruyoruz. Ancak bilgisayarınızdaki virüsleri tespit etmek ve engellemek için gerekli özellikli güncel bir güvenlik yazılımı programı olmazsa internette kullandığınız hiçbir hizmet açısından güvende olamazsınız. Kişisel bilgileriniz her zaman çalınabilir, çeşitli yollarla aleyhinize kullanılabilir.

Sahte e-posta linkleri, arama motorlarında listelenen sahte sayfa linkleri, internet sitelerindeki güvenli olmayan reklam ve sponsor linkleri aracılığıyla bilgisayarınız virüslere maruz kalabilir.

Aşağıda tüm bu yollarla yayılabilen güncel bir örnek olarak IRON/SCELL Akıllı Telefon Güvenlik Uygulaması isimli virüs tipi ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. IRON/SCELL Akıllı Telefon Güvenlik Uygulaması

Bu virüs tipleri pek çok banka ve finansal kuruluşun sitesi kullanılırken aktif olabilmekte ve ilgili bankanın ara yüzünü taklit etmektedir.

Bu virüsler, bilgisayarlara sahte e-postalar ile bulaşabilir ve bilgisayarınıza yerleştikten sonra IRON/SCELL/Trusteer vb. Akıllı Telefon Güvenlik Uygulaması veya CEPWAP Akıllı Şifre adı altında sahte bir uygulamayı da akıllı telefonunuza yüklemeniz için sizi yönlendirebilir.

Virüs bulaştırmaya yönelik hazırlanmış bu e-postalarda gerçek olmayan, yüksek tutarlı fatura borcu belirtilebilir ve faturanın detayının görülebilmesi için mailin ekindeki dosyada yer alan linkin açılması istenebilir. Bu ve benzeri e-postalara itibar edilmemeli ve maildeki ekli dosyalar açılmamalıdır.

Kendilerine bu tür bir virüs bulaşan müşterilerimiz İnternet Şubesi girişinde cep telefonu numarası, marka, model, IMEI numarası ya da cep telefonu için işletim sistemi soran farklı bir ekran ile karşılaşabilirler. Böyle bir durumda istenen bilgiler girilmemeli ve cep telefonuna gelen SMS’te yer alan link açılmamalıdır.

Hem İnternet Şubesi kullanımınızda hem de günlük internet kullanımınızda bu tipte bir yazılım ile bilgisayarınızı korumanızı tavsiye ediyoruz.