GÜVENLİK TANIMLAMALARI

Güvenlik Tanımlamaları uygulaması sayesinde, işlemleriniz için güvenlik tanımlamalarınızı kendiniz yaparak, onları kontrol altına alabilirsiniz. Güvenlik tanımlamalarınızı İnternet Şubesi Tanımlamalar menüsü Güvenlik Tanımlamaları adımından yapabilirsiniz. Güvenlik tanımlamaları altı adımdan oluşur:

IP Kısıtlama
IP* Kısıtlama adımı ile İnternet Şubesi'ne bağlandığınız IP ya da IP aralıklarını tanımlayarak, tanımsız IP ya da IP aralıklarından İnternet Şubesi'ne girilmesini engelleyebilirsiniz. Böylece, sadece sizin belirlediğiniz IP ya da IP aralıklarından gelindiğinde İnternet Şubesi'ne girişe izin vermiş olursunuz.

Kullanım Periyodu Tanımlama
İnternet Şubesi'ni istediğiniz tarih aralıklarında veya geçici olarak kullanıma kapatabilir ya da haftanın istediğiniz günlerinde ve saatlerinde kullanıma açık hale getirebilirsiniz.**

* İnternet'te her bilgisayarın bir IP (Internet Protokol) adresi vardır. Bir IP adresi, noktalarla ayrılan dört rakamdan oluşur. İnternet'te trafiğin işlemesi bu IP adreslerine bağlıdır. Siz de Internet'e bağlandığınızda bilgisayarınıza bir IP adresi atanıyor. Ancak çoğu kullanıcının IP adresi dinamiktir, yani servis sağlayıcınızda o an boş bulunan bir IP adresi atanır. Bu yüzden her bağlantıda IP adresiniz değişebilir. Bazı IP adresleri ise sabittir (static IP), yani IP adresleri hiç değişmez. Türk Telekom ve diğer servis sağlayıcılar isteyen kullanıcılarına sabit IP adresi hizmeti vermektedir.

** Tanımsız bir IP adresiyle veya tanımlanmış kullanım periyodu dışında İnternet Şubesi'ni kullanmanız gerekirse; cep telefonunuza gönderilecek "Onay Kodu" ile İnternet Şubesi'ni geçici bir süre için kullanıma açabilirsiniz. Bu işlem için geçerli bir cep telefonu numaranızın sistemde kayıtlı olması gerekmektedir.