İNTERNETTE GÜVENLİK

İnternette gezinti yapmak, bilgisayarınızın fiziksel olarak internet ortamı ile temasa geçmesi olarak açıklanabilir. Bu durumda her zaman bilgisayarınıza ve kayıtlı bilgilerinize dışarıdan ulaşılma riski oluşur. İnternette güvenlik; size gönderilen ve sizin dışarıya gönderdiğiniz bilgilerin güvenli bir şekilde aktarılmasıdır. Bir bilgisayara izinsiz erişim için 2 temel yol vardır:

İzinsiz erişimin bir yolu, bilgisayarınıza aktif web içeriği kullanarak ulaşmaktır. ActiveX ve Java normalde interaktif içerik sağlamak için kullanılan teknolojilerdir, ancak zaman zaman kötü amaçlarla da kullanılabilirler. Tarayıcınızı ayarlayarak bu içeriğin PC'nize veya ağınıza zarar verme ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz.

Bir dosyanın içine virüs programı saklamaktır. Siz bu dosyayı bilgisayarınıza kopyaladığınızda veya e-mail ekinden açıp çalıştırdığınızda, virüs bilgisayarınıza bulaşır. Virüsler genellikle uygulama (.EXE) dosyalarında saklanır. Ancak macro virüsü .DOC, .XLS, .PPT dosyaları gibi ofis programlarının içinde de saklanabilir. İki virüs tipi de sisteminize zarar verebilir veya bilgisayarınızdaki ya da ofis ağınızdaki gizli bilgilerinizin kopyalanmasına neden olur. Bu tehlikeden korunmanın en iyi yolu %100 güvenmediğiniz sitelerden program indirmemek, bu programları kullanmamak ve tanımadığınız kişi veya kurumlardan gelen e-mailler'de ekli olan dosyaları açmamaktır.

Güvenlik Alanları
Bilgisayarınızı zararlı içeriklerden korumanın anlamı, ziyaret ettiğiniz sitelerdeki zararlı içeriği etkisiz kılmak veya en azından bu tehdide karşı sizi uyarmaktır. Tarayıcınızda farklı güvenlik seviyeleri tanımlayabilirsiniz. Bu güvenlik alanları sayesinde, aktif içerik kullanımı ve güvendiğiniz sitelerden dosya indirme konusunda problem yaşamaz ve kesintisiz sörf yapabilirsiniz.

Bazı web siteleri siz buraları ziyaret ettiğinizde sizin hakkınızda bilgi toplar ve bu bilgileri bilgisayarınızda bir text dosyasında tutarlar. Bu dosyalara "Tanımlama Bilgisi" (Cookie) denir. Bu dosya, sizin hangi siteleri ziyaret ettiğiniz ve bu sitelerde doldurduğunuz formlardaki bilgilerden oluşur.

Cookie'ler virüs yaymak için kullanılamazlar. Ancak siz bu tür bilgilerin bilgisayarınızda tutulmasını istemiyor olabilirsiniz. Ziyaret ettiğiniz web sitelerinde var olan "Tanımlama Bilgisi" kullanımını güvenlik ayarları vasıtası ile kontrol edebilirsiniz. Güvenlik ayarlarınızı Tools (Araçlar) altındaki Internet Options (İnternet Seçenekleri) penceresinden Privacy (Gizlilik) adımını seçerek yapabilirsiniz.

İnternet üzerinden başka bir ağa bağlanmayı sağlayan Sanal Özel Ağ bağlantıları (Virtual Private Network, VPN) uygulamalarının kullanıldığı bilgisayar ve cihazlar üzerinden dijital kanallarımıza erişiminizde, bu kullanımdan kaynaklanan her türlü risk ve problemin size ait olduğu bilgisini paylaşmak isteriz.

Güvenlik Programları
İnternet kullanırken karşılaşabileceğiniz güvenlik açıklarını kapatmak ve bilgisayarınıza gelebilecek saldırılara karşı korunabilmek için bazı yardımcı programların sisteminizde kurulu olması gerekmektedir. "Anti Trojan, Personal Firewall, Internet Security, Anti Virus" gibi isimlerle adlandırılan bu yardımcı programları indirebileceğiniz bazı web adreslerini Güvenlik Programları bölümünde bulabilirsiniz.